Upute za učenike 8. razreda

Dragi osmaši,

kratko bih vas podsjetili na neke detalje vezane za upis u srednju školu.

(pročitati u nastavku)

Dragi naši osmaši,

kratko bih vas podsjetili na neke detalje na koje biste trebali obratiti pažnju prilikom prijava i upisa u srednju školu.

Dakle,svoje elektroničke identitete znate!!!

Pretpostavljamo  da ste dobro provjerili jesu li svi podatci pravilno uneseni u e-maticu.

Vijesti pratite na www.upisi.hr, ali i na mrežnim stranicama srednjih škola koje vas zanimaju zato što se zahtjevi mogu razlikovati od škole do škole.

Ljetni upisni rok

Dana 26. lipnja 2018. počinju prijave obrazovnih programa (najviše njih šest). Obrazovne programe na listi prioriteta odabirete prema željama, dakle prvi je program onaj koji želite najviše. Prilikom prijave programa odabirete i prvi i drugi strani jezik i izborne predmete koji se u toj srednjoj školi nude. Odabirom prvoga stranoga jezika, znanje toga stranoga jezika postaje preduvjet za odabrani program obrazovanja. Preduvjet se smatra ispunjenim ako je učenik  u osnovnoj školi učio taj strani jezik najmanje četiri godine.Taj vaš odabir ne utječe na rangiranje, odnosno na ljestvicu poretka.

Oni učenici koji do sada nisu u osnovnu školu donijeli dokumente kojima pri upisu ostvaruju dodatne bodove, moraju ih donijeti na uvid razredniku do 26.lipnja 2018. Dodatni bodovi te vrste ostvaruju se na temelju postojanja nekih zdravstvenih teškoća, otežanih uvjeta školovanja (npr. preminuli roditelj, dugotrajno nezaposlena oba roditelja – više od dvije godine, samohrani roditelj koji je korisnik socijalne skrbi i sl.). Pažljivo pročitajte brošuru i ako možete ostvariti dodatni bod, prikupite dokumentaciju i donesite je razredniku. Nemojte ovu dokumentaciju miješati s liječničkim potvrdama koje su uvjet za upis! (To je nešto drugo i o tome ćemo kasnije.)

Do  6. i 7 .srpnja 2018. moguće je podnijeti prigovore na netočno unesene podatke, ocjene, natjecanja i sl. Prigovori se prijavljuju razrednicima ili putem obrasca za prigovor na ww.upisi.hr., ovisno o tome na što se prigovor odnosi, tj. ovisno o tome tko je odgovoran za unos pogrešnih podataka. Prije prijava programa još jednom prolistajte POPIS ZDRAVSTVENIH KONTRAINDIKACIJA kako biste bili sigurni da imate preduvjete za sve programe koje želite. Primjerice, osoba s težim oštećenjem vida ne bi se trebala prijavljivati u medicinsku školu.

Kad se prijavite, moći ćete pratiti bodovno stanje za svaki program, i to na „oglednim ljestvicama“. One se stalno mijenjaju. Ako vidite da za neke programe ipak nemate preduvjete, možete ih obrisati s liste i prijaviti neke druge. U jednom trenutku na listi ih možete imati šest.  Dana 9. srpnja kandidati koji nisu zadovoljili preduvjete brišu se s liste.

Zaključavaju se vaši odabiri obrazovnih programa i ispisuju se PRIJAVNICE s konačnom listom prioriteta. Ispisuje ih vaš razrednik , dakleVanja Zečević.

Dana 10. srpnja, morate doći u školu s jednim roditeljem u vremenu od 10 do 12 sati i potpisati prijavnicu. Takva prijavnica čuva se u osnovnoj školi jer događalo se da roditelji nisu upućeni u izbor obrazovnog programa svog djeteta. Ako roditelji nisu u mogućnosti doći, učenik će prijavnicu odnijeti kući roditelju na potpis i potpisanu vratiti u školu.

Prijavnica predstavlja konačnu odluku o poretku prijavljenih programa, a ne jamči pravo na upis. Ona je samo pisana potvrda o tome koje je programe i po kojem redoslijedu učenik prijavio (da netko ne bi poslije rekao da mu je sustav „sam“ promijenio prioritete i da to nije bio njegov izbor).

Dana 12.srpnja 2018. „dogodit“ će se brisanje s liste kandidata koji nisu zadovoljili preduvjete ili nisu dostavili prijavnice u osnovnu školu.

Pravo upisa kandidati stječu tek trenutkom objave „konačnih ljestvica“ poretka, 13.srpnja 2018., i to u obrazovni program najvišega prioriteta u kojem se nalaze u sklopu upisne kvote.

Morate biti strpljivi, aplikacija će vam tek u određenom trenutku dati mogućnost ispisa UPISNICE. (dosadašnjim osmašima to je omogućeno tek poslije 12.00 sati)

Od 13. do 19. srpnja u srednju školu morate odnijeti UPISNICU koju ste sami ispisali  (isprintali) iz sustava, potom potpisali i vi i roditelj. Zajedno s upisnicom u neke srednje škole nosite i određenu dokumentaciju, npr. POTVRDU LIJEČNIKA ŠKOLSKE MEDICINE, ILI SVJEDODŽBU MEDICINE RADA, ovisno o kojoj je školi riječ. Neki programi to ne zahtijevaju, neki zahtijevaju. Oni učenici koji su dobili dodatne bodove ili ostvarili pravo na izravan upis, moraju u srednju školu odnijeti i DOKUMENTACIJU kojom potvrđuju to svoje pravo.  Oni koji to ne naprave u zadanom roku, gube pravo na upis. Također ga gube i ako se ustanovi da dokumentacija kojom su ostvarili svoja dodatna prava nije vjerodostojna.

Kandidati koji u srednju školu ne dostave upisnicu te, ako je to potrebno, potvrdu liječnika školske medicineili svjedodžbu medicine rada, odnosno potvrdu obiteljskog liječnika, gube pravo na upis i upućuju se na sljedeći upisni rok.

Raspored liječničkog pregleda u Medicini rada ste dobili!!!

Srednje škole same određuju točne datume za zaprimanje upisnica unutar predviđenog razdoblja i objavljuju ih na svojoj mrežnoj stranici i oglasnoj ploči škole.

Dakle, morate pratiti mrežne stranice srednjih škola koje imate namjeru pohađati., zahtjevi nisu jednaki!

Obavezno pročitajte brošuru „Idemo u srednju 2018./19.“

PAŽLJIVO ČITAJTE UPUTE I PAZITE NA ROKOVE.

U vašoj aplikaciji pisat će vam sve ono što trebate napraviti.

U slučaju da vam zatreba pomoć obratite se razredniku!

BEZ  PANIKE  I  SRETNO !

U Vrbanji, 22. lipnja 2018.

vaš razrednik i ravnateljica

objavio: Dara Brčić   datum: 22. 6. 2018.