Nacionalna kampanja „Čitaj mi!“ i obilježavanje Svjetskog dana čitanja na glas

U okviru nacionalne kampanje „Čitaj mi!“, pod geslom Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj!, te povodom obilježavanja Svjetskog dana čitanja na glas, naša škola odlučila se uključiti u ovu hvale vrijednu kampanju.

Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Čitanje naglas može poboljšati vještine čitanja, razumijevanje teksta, koncentraciju te potaknuti ljubav prema knjigama i čitanju. Brojna svjetska istraživanja pokazuju da djeca kojoj roditelji i drugi skrbnici čitaju i pričaju od najranije dobi brže uče, bolje se snalaze u komunikaciji s drugima, razvijaju predčitalačke vještine, što je izravno povezano s kasnijim uspjehom u školi i životu. Stoga smo dana 14.2.2024., svima više poznatog kao Dan zaljubljenih ili Valentinovo, proveli jednu lijepa inicijativu. Naime, tog dana se slavi ljubav, ali kroz našu se inicijativu slavila i veličala i ljubav prema čitanju i knjigama. Naše su osmašice (Petra Žaper i Lucija Ćosić) posjetile naše najmlađe u školi (polaznike predškole i prvog razreda.) te im pročitale dvije krasne priče. Ovom smo inicijativom djeci željeli približiti knjigu, osvijestiti ljepotu čitanja, pobuditi u njima kreativnost te im proširiti vokabular. Nakon čitanja priča, uslijedila je i dodjela poklonjenih edukativnih slikovnica. Moramo se zahvaliti i našim donatorima Općini Vrbanja i Savvy business engineering d.o.o. što su nam pomogli obilježiti ovaj dan i provesti ovu divnu kampanju u našoj školi. Fotografije govore više od riječi – djeca su bila oduševljena!

objavio: Suzana Tomac   datum: 14. 2. 2024.