Posjet učenika osmog razreda Vukovaru

Učenici osmog razreda OŠ Mare Švel- Gamiršek, u pratnji svoje razrednice Tanje Stjepanović i pedagoginje Martine Stanković, bili su na cjelodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 23. siječnja 2024. godine u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”.Učenici su svoje utiske, koje je na njih ostavio herojski grad Vukovar zabilježili na satu hrvatskog jezika. U nastavku smo izdvojili najbolje učeničke radove: Ana Valerije Martinović (pjesma), Sandra Milića (putopis) i Petre Žaper (putopis).

U ranojutarnjim satima, naši učenici su stigli u Memorijalni centar Domovinskog rata. Nakon stanke za doručak učenici su slušali predavanja  „Domovinskom rat“ i „Bitka za Vukovar“. Nakon predavanja uslijedio je posjet memorijalnim mjestima u Vukovaru. Uz kvalitetna predavanja naših stručnih vodiča obišli smo Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991“, Velepromet, Borovo Commerce i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.

Nakon posjeta memorijalnim lokacijama učenici su uz stručno vodstvo vojno djelatnih osoba koje su sudjelovale u ratu, obišli izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata s naglaskom na Bitku za Vukovar, gdje su mogli vidjeti razne vojne eksponate koji su korišteni u obrani grada Vukovara.

Uslijedio je ručak za učenike, zatim „Škola mira” i natjecanje u kvizu znanja o Domovinskom ratu, na kojem su naši učenici Petra Žaper (8.a) i Gabrijel Brčić (8.a) kao predstavnici naše škole, bili izvrsni i sa širokim znanjem o Domovinskom ratu osvojili su 2. mjesto u kvizu.Odmah nakon kviza, učenici su s programom terenske nastave nastavili posjetom Gradskom muzeju Vukovar smještenom u dvorcu Eltz, te posjetom Muzeju vučedolske kulture, gdje su učenici imali priliku upoznati se i sa prapovijesnom vučedolskom kulturom i njihovim načinom života na prostoru Vukovara. Nakon toga su se uputili prema crkvi sv. Filipa i Jakova, gdje su se učenici pomolili za sve stradale u Domovinskom ratu, te uputili autobusima prema svojim domovima.

Sandro,_Vukovar.docx (19.33 KB)
Ana_Valeria,_8._razred.docx (17.19 KB)
Petra,_Vukovar.docx (19.57 KB)

objavio: Dara Brčić   datum: 24. 1. 2024.