Izvannastavne aktivnosti

Radio Vrbanjac

Međunarodni dan sadnje drveta

21. rujna obilježava se kao Međunarodni dan sadnje drveta. Datum je 2004.godine proglasio UNESCO a predstavlja osvješćivanje javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji.

Ovaj nam datum služi za pamćenje važnosti zaštite i brige za ova važna živa bića. Priroda je ključni element za planetu, za sva živa bića, a posebno za ljude.

Drveće nam daje hladovinu, hranom nam daje plodove, a fotosintezom kisik koji udišemo. Ne smijemo zaboraviti kako je drveće dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama.

Na važnost ovog datuma sve učenike i djelatnike škole podsjetila je ekipa Radio Vrbanjca koja je pozvala na sadnju drveća s obitelji, rodbinom ili prijateljima,  dok su brigu o sadnji novih sadnica bršljana i cvijeća, povodom obilježavanja Međunarodnog dana sadnje drveta, preuzeli   učenici uključeni u rad naše učeničke zadruge i vjeroučiteljica Katarina Vidović Šljerac.

Europski dan jezika

Na današnji dan ekipa Radija Vrbanjac je kratkim, prigodnim izvještajem podsjetila što je Europski dan jezika.

Ukazali su na važnost učenja jezika jer se u OŠ Mare Švel - Gamiršek uče engleski i njemački jezik.

Ovim putem htjeli smo potaknuti sve učenike  da nauče još koji strani jezik – po želji. Možda je to španjolski, možda je to talijanski jezik, mađarski ili slovenski – koji god jezik učili i naučili - rekli smo u izravnom obraćanju - "Znajte da ste na pravom putu!".

26. rujna kada obilježavamo Europski dan jezika, važno je spomenuti kako učenjem jezika učimo o drugim kulturama i običajima.

Učenjem drugih jezika razvijamo pamćenje, znatiželju i sposobnost komunikacije, a time stječemo blagodati za cijeli život.

SVJETSKI DAN UČITELJA

Danas, 5. listopada, ekipa Radio Vrbanjca prigodnim programom obilježila je Svjetski dan učitelja.

Ovaj važan dan proglasio je UNESCO 1994. godine u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Taj dan je posebna prigoda da se pokaže kako je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva. Ekipa Radio Vrabanjac odaslala je poruku i zahvalu svim učiteljima i nastavnicima OŠ Mare Švel – Gamiršek uz prigodan glazbeni broj: https://www.youtube.com/watch?v=s4TTlqMLAnU

„Učitelj utječe na vječnost: on nikada ne može znati gdje njegov utjecaj prestaje. Učitelji diljem svijeta poučavanjem budućih generacija omogućuju visoku razinu razvijenosti društva i izgradnju boljeg svijeta. Potrebno je veliko srce da biste pomogli oblikovati mlade umove. Zato hvala Vam naši dragi učitelji i nastavnici i sretan vam Vaš dan!“

Radio Vrbanjac i otkriće novog kontinenta

Znate li da je na današnji dan 12. listopada otkriven novi kontinent na Zemlji?!

Bilo je to davne 1492. godine kada je Krisotofor Kolumbo, hrabri istraživač i moreplovac prvi puta kročio na američko tlo.

Ekipa Radio Vrbanjca obilježila je ovaj događaj prilogom koji je bio i ostao od velike važnosti na mnogim poljima. Poslušali smo kako postoje mišljenje da je u tim davnim vremenima službeni stav bio kako je zemlja ravna ploča, ali Kolumbo nikada ne bi ni krenuo na ovo putovanje da je u to vjerovao, niti bi mu španjolski kralj Ferdinand i kraljica Isabela odobrili neobičnu pustolovinu. Poslušali smo i kako do tada Europa i Amerika međusobno nisu bili svjesni postojanja.

Današnji dan, 12. listopad – Dan Kolumba -  je dan obilježavanja susreta i spajanja različitih kultura, načina govora i razumijevanja, viđenja i zamišljanja svijeta koji su se dogodili između američkih Indijanaca, starosjedilačkih stanovnika kontinenta i Europljana. ovaj dan označava rađanje novog identiteta i kulturne baštine.

Priredili smo nagradnu igru za sve učenike naše škole u kojoj je trebalo navesti što više vlastitih imena koje smo priredili u prilogu, a učenici koji su ih zapazili slušanjem trebali su ih dostaviti napisane s imenom i prezimenom u školsku knjižnicu. Pobjednica s najviše navedenih imena je Anamarija Janković koja je osvojila slatku nagradu.

Druga adventska svijeća- simbol mira

Četiri svijeće na adventskom vijencu predstavljaju četiri tjedna adventa. Svaka simbolizira tisuću godina, zajedno četiri tisuće, što je biblijsko vrijeme od stvaranja Adama i Eve do rođenja Krista.

U ovu drugu adventsku nedjelju upalit ćemo svijeću koja predstavlja Mir te simbolizira Kristove jaslice.

Betlehemska svijeća ili Pomirilica tradicionalno je svijeća ljubičaste boje.

Nakon što smo na prvu nedjelju došašća upalili pastirsku svijeću, kao simbol vjere i nade, ova nam donosi mir zbog spoznaje da je svjetlo Isusa bliže. To je i svijeća koja nas poziva na duhovnu pripremu za susret s Bogom.

Ova druga adventska svijeća neka bude svjetlo kojim ćemo rasvijetliti sve nas i naše obitelji, koja će nam pomoći pronaći razbor u današnjem življenju, u našim problemima i odlukama. Nek' svjetlo druge nedjelje Adventa grije naša srca u simbolu mira i pomirenju sa svima.

Radio Vrbanjac

:: opširnije ::

objavio: Dara Brčić  datum: 21. 9. 2023. 20:26

ČITATELJSKI KLUB I MALI KNJIŽNIČARI

MALI KNJIŽNIČARI OBILJEŽILI MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine u travnju kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Mali knjižničari su u sklopu izvannastavne aktivnosti sa knjižničarkom Jelenom obilježili ovaj važan dan stvarajući vlastitu priču patchwork ili kolaž tehnikom te oslikavali maštovite nadlovnice. Zajedno smo podijelili radost znanja i čitanja te maštali brojne avanture koje naše izmišljene priče donose.

DRAMSKA GRUPA I NOVINARI
PJEVAČI, SVIRAČI I TAMBURAŠI