Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!

U sklopu Nacionalne strategije poticanja čitanja, strateškog dokumenta Republike Hrvatske usvojenog u studenom 2017. godine naša škola ostvarila je suradnju sa HEP-om prijavivši se na projekt Poticanje čitanja, u cilju poticanja čitanja i razvijanja privrženosti djece  pisanoj riječi. Aktivnosti projekta uključuju izradu dnevnog boravka u prostoru škole koji će biti opremljen knjigama i časopisima, gdje su učenici sami sa učiteljem fizike izradili police za knjige. Pri tom smo ostvarili odličnu suradnju s Gradskom knjižnicom Županja, Bibliobusnom službom Gradske knjižnice Vinkovci i s puno privatnih donatora. Fond ćemo povremeno obnavljati tako da su poželjne donacije od svih kojih to žele.Osobito nas veseli suradnja koju smo ostvarili s Reto centrom, kršćanskim centrom za rehabilitaciju osoba s problemima ovisnosti. Udruga je izradila kućice za posudbu knjiga, od kojih je jedna postavljena u školsko dvorište, a druga ispred Općine Vrbanja. Kućicama za posudbu knjiga  želimo omogućiti razmjenu knjiga za odrasle i djecu, u skladu s međunarodnim projektom Male slobodne knjižnice. Pristup knjigama će biti slobodan što znači da svi koji žele mogu besplatno posuditi knjigu, pročitati je i vratiti natrag u kućicu. Isto tako, u kućicu mogu dodati svoje knjige koje će nekom drugom biti zanimljivo štivo za čitanje. Nadamo se da ćemo na ovaj način pružiti mogućnost ljubiteljima lijepe riječi da dođu do potrebne literature u pomanjkanju seoske knjižnice. Kućica koja će biti postavljena ispred Općine bit će opskrbljena literaturom za odrasle, a kućica ispred škole knjigama za djecu.

Projektne aktivnosti unutar same škole uključuju organizaciju sati slobodne lektire, provođenje aktivnosti čitanja starijih učenika mlađim učenicima, posebice predškolcima i prvašićima, organizaciju filmskih večeri povezanih s književnim djelima te organiziranje kvizova znanja o književnosti, a sve u cilju poticanja djece na čitanje i razvoj čitalačkih vještina.Zahvaljujemo se svim sudionicima našeg projekta: HEP-u, koji nam je donirao novčana sredstva za izradu kućica, knjižnicama i svima koji su nam donirali knjige, učenicima i svi djelatnicima naše škole, Općini koja je prepoznala potrebu važnost našeg projekta, a specijalna zahvala Reto centru – Prijateljima nade, kršćanskom centru za liječenje i rehabilitaciju ovisnika koji su izradili potrebe kućice. Iako je Godina čitanja pri kraju, naš projekt ide dalje i toplo se nadamo da ćemo potaknuti žitelje Vrbanje da što više čitaju.

stručne suradnice smileysmileysmiley

objavio: Dara Brčić   datum: 16. 12. 2021.